agsdi-facebook-like

SZYBKO, SOLIDNIE, KONKURENCYJNE CENY!

661 481 299

Jak zabezpieczyć szambo na zimę.

jak zabezpieczyć szambo na zimęZapewne wiesz już, że niskie temperatury mogą zagrażać instalacjom wodno-kanalizacyjnym i
ważne jest, aby skutecznie je chronić przed mrozami i solidnie zabezpieczyć przed sezonem zimowym i nadejściem mrozów. No ale co z szambem, czy tutaj także powinniśmy się martwić i podejmować jakieś kroki, aby zabezpieczyć zbiornik szamba przed mrozami?

Czy szambo może zamarznąć?

Wiele osób zwłaszcza tych, którzy dopiero co założyli szambo na swojej posesji, lub dopiero planują je wybudować zastanawia się, co będzie się działo z ich zbiornikiem zimą. Czy wymagane są jakieś kroki ku temu, aby szambo przed sezonem zimowym zabezpieczyć?

Wiadome jest, że podczas mrozów gleba także zamarza i im większy mróz, tym silniejsze zmrożenie gleby również w jej głąb. Jednakże, jeśli chodzi o zbiornik szamba, jeśli został on prawidłowo zainstalowany i poprawnie wkopany, nie powinno być mowy o zamarzaniu szamba. W normalnych warunkach zbiornik na nieczystości płynne zakopany jest na takiej głębokości, że nawet dosyć solidny mróz nie powinien zagrozić naszemu zbiornikowi, gdyż mróz nie powinien na taką głębokość zmrozić powierzchni ziemi.

Należy pamiętać, że szambo jako cały system, składa się z kilku elementów, nie tylko samego zbiornika. Ogólnie rzecz biorąc, tradycyjna instalacja systemu septycznego składa się przede wszystkim z poniższych elementów:

  • Rura biegnąca z domu do szamba
  • Zbiornik na szambo
  • Rura odprowadzająca ścieki ze zbiornika (odpływ)

W czasie zimy wbrew pozorom, przechowywane w zbiorniku nieczystości płynne mogą działać korzystnie i dodatkowo zabezpieczać zbiornik na szambo przed mrozami i działaniem niskich temperatur. W jaki sposób? Nieczystości, które zbierają się w zbiorniku, gnijąc oraz fermentując, wydzielają gazy, a tym samym także ciepło. Zatem w naturalny sposób ogrzewają zbiornik od wewnątrz. Jeśli zatem posiadamy prawidłową instalację i co najważniejsze, regularnie użytkujemy szambo i dbamy o regularne jego opróżnianie, to możemy być spokojni o jego przetrwanie w zimę.

Jeśli nie masz jeszcze wybranej firmy, oferującej usługi asenizacyjne w twoim rejonie i szukasz kogoś, kto regularnie i sprawnie będzie zajmował się wywożeniem szamba z twojej posesji, to zapraszam do kontaktu ze mną. Moja firma zajmuje się opróżnianiem oraz wywozem szamba na terenie Warszawy, Łomianek, Izabelina i Starych Babic, działając zgodnie ze wszystkimi
regulacjami prawnymi, oraz dbając o środowisko naturalne.

Kiedy szambo może zamarznąć?

Jak powyżej przeczytałeś, szambo, które jest prawidłowo zainstalowane, zakopane na odpowiedniej głębokości i regularnie użytkowane, nie powinno ulegać zamarzaniu. Czy są jednak sytuacje, w których szambo może zamarznąć? Takie sytuacje mogą wystąpić głównie wtedy, gdy np. zaniedbamy kwestię opróżniania zbiornika nieczystości płynnych i w okresie zimowym szambo zalega w zbiorniku i nie jest z niego wybierane. Inną sytuacją może być także nieprawidłowy, np. zbyt płytki montaż zbiornika, czego konsekwencją może być docieranie mrozu do zbiornika poprzez zmarzniętą glebę. Gdy planujemy dłuższy wyjazd i szambo nie będzie użytkowane, koniecznie przed sezonem zimowym powinno być opróżnione.

Jeżeli zastosujemy się do wszystkich wymaganych wskazówek i zadbamy o swój zbiornik szamba i
całą instalację, będziemy mogli spać spokojnie, nie stresując się jakie niespodzianki może przynieść
nam zima.

Zobacz też >> wywóz nieczystości płynnych Warszawa

 

Facebook