agsdi-facebook-like

SZYBKO, SOLIDNIE, KONKURENCYJNE CENY!

661 481 299

Budowa szamba – na co zwrócić uwagę?

budowa szambaSprawdźmy z czym wiąże się budowa szamba i jakie trzeba spełniać warunki.

Planujesz przeprowadzić się do nowego domu, który stoi w okolicy, w której nie ma bezpośredniego dostępu do kanalizacji miejskiej, musisz pomyśleć o zbudowaniu szamba.
Słyszałeś najczęściej, że powinieneś wybudować sobie szambo, ale co to właściwie znaczy?
Szambo to podziemna instalacja składająca się przede wszystkim ze zbiornika i rur doprowadzających nieczystości z Twojego domu do tego zbiornika, w którym są one składowane. Zbiornik bezodpływowy posiada przyłącze do wybierania nieczystości, bądź właz, poprzez który szambo może być wybierane przez specjalne pojazdy asenizacyjne, opróżniające nieczystości płynne ze zbiornika.

Pamiętaj jednak, że nie wolno samodzielnie wybierać szamba ze zbiornika. Musisz skontaktować się z firmą, posiadająca ku temu niezbędne uprawnienia i dysponującą odpowiednim pojazdem do wywozu szamba. Jeżeli nie masz jeszcze wybranej firmy, gorąco zapraszam do współpracy ze mną. Realizuję takie usługi jak wywóz szamba Warszawa, Łomianki, Stare Babice i Izabelin dla firm i osób prywatnych, na stałe i jednorazowe zlecenia.

Zanim przystąpisz do budowy szamba.

Gdy już oswoisz się z myślą o zakupie i budowie szamba, musisz przede wszystkim wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników.

1. Rodzaj szamba. Tutaj do wyboru będziesz miał szambo betonowe lub szambo plastikowe. Oba warianty mają swoje zalety i pewne wady. O tym, na co zwrócić uwagę i co wybrać,
możesz przeczytać tu » Rodzaje szamba – które wybrać ?

2. Pozwolenie na budowę. Przed zainstalowaniem szamba na swojej posesji, potrzebujesz mieć pozwolenie na wybudowanie szamba. Do wybudowania szamba o objętości użytkowej do 10 m³ nie jest konieczne pozwolenie na jego budowę i nie wymaga specjalnych formalności w tym kierunku, powinno się jednak taki fakt zgłosić do urzędu.
Zbiorniki o pojemności powyżej 10 m³ do 50 m³, oraz zbiorniki o pojemności przekraczającej 50 m³ wymagają już stosownego pozwolenia na budowę.

Dobrze też zaplanować miejsce, w którym szambo zostanie zamontowane już na samym początku, gdy planujemy układ budynków i pozostałych elementów na naszej działce. Po więcej szczegółowych informacji, warto wybrać się do urzędu i zapytać urzędnika w odpowiednim ku temu oddziale który podpowie, co dokładnie powinniśmy wykonać, aby wszystko odbyło się w pełnej zgodzie z przepisami.

3. Miejsce, w którym szambo zostanie zainstalowane. Należy pamiętać że to, gdzie zostanie przeprowadzony na posesji montaż szamba, także uregulowany jest stosownymi przepisami. Nie można wybudować go tak po prostu w miejscu, w którym chcemy i nam się podoba. Musimy zachować szereg różnych odległości, które zostały opisane w stosownym rozporządzeniu. W zależności od wielkości zbiornika, który planujemy zamontować, muszą być zachowane odpowiednie odległości od okien i drzwi zewnętrznych do pomieszczeń, od granicy działki sąsiedniej, oraz od linii rozgraniczającej drogi. Dobrze więc zapoznać się szczegółowo z przepisami, zanim będziemy planować i wybierać miejsce na instalację zbiornika do szamba na swojej działce.

Instalacja nowego szamba.

Jeśli masz już od wielu lat szambo i zastanawiasz się, czy wszystko jest z nim w porządku, możesz sprawdzić, czy nie występują u Ciebie pewne szczególne symptomy, świadczące o tym, że z Twoim szambem dzieje się źle.

Jeśli doświadczysz na swojej posesji którychś z poniższych znaków, może to świadczyć, że powinieneś wymienić lub zmodernizować swoją instalację.

1. Woda na podwórku.
Dość specyficzną i szczególną oznaką problemów występujących z Twoim szambem, jest pojawienie się wody na trawniku bez żadnego powodu. Nie zwlekaj wtedy, tylko zadzwoń po specjalistę. Poszukaj, kto w pobliżu twojego domu oferuje usługi asenizacyjne. Jeśli twój obszar to Warszawa, Łomianki, Izabelin lub Stare Babice, zapraszam do kontaktu ze mną.

2. Wolny odpływ wody w kanalizacji.
Jeśli zauważysz, wolny odpływ wody w Twojej toalecie, może być to zatkanie. Warto wtedy zainteresować się tym, czy wystarczy tylko udrażnianie i przepchanie rury, czy jest to poważniejszy problem związany z uszkodzeniem rur odpływowych, odprowadzających nieczystości płynne do zbiornika na szambo.

3. Nienaturalnie zielona trawa w pobliżu zbiornika na szambo.
Jeśli zauważysz, że wokół miejsca, w którym zainstalowany jest zbiornik na szambo trawa wydaje się bardziej zielona i wszystko lepiej i bujniej kwitnie, może to oznaczać problemy ze zbiornikiem, jego szczelnością lub przepełnieniem i wylewanie na zewnątrz nieczystości. Koniecznie skontroluj problem i upewnij się, czy wszystko z twoim zbiornikiem jest w porządku.

Jeżeli fachowiec, którego wezwiesz stwierdzi, że potrzebujesz naprawy instalacji doprowadzającej nieczystości lub wymiany zbiornika na nowy, będziesz musiał rozejrzeć się za firmą, która wykona stosowne naprawy, lub wymianę zbiornika na nowy na Twojej posesji i podłączenie całej instalacji na nowo.

Zobacz także: Usługi asenizacyjne Łomianki i Warszawa

Facebook